Conference Schedule


      Each presentation is up to 30 minutes inclusive of Q&A Session.

      Some venues are still being confirmed but all times, dates and order of presentations are confirmed.

      Legend
      SMU SR: Singapore Management University (School of Accountacy) Seminar Room

    26 JULY AM SESSION (9:30am-12:30pm)

AUTHOR PAPER ID TIME TITLE VENUE/ROOM
SESSION TITLE: MEDIA POLITICS (CHAIR: IRINA ARISTARKHOVA)
Axel Bruns, Jason Wilson, Barry Saunders, Tim Highfield Lars Kirchhoff, Thomas Nicolai 278 9:30am Locating the Australian Blogosphere: Towards a New Methodology SMU SR 1-1
Atteqa Malik 233 10:00am Media Blackout_Networking News Inside Pakistan SMU SR 1-1
Nicholas Knouf 491 10:30am Reinterpreting Networks of People as Fluid for Political Purposes SMU SR 1-1
Konrad Becker 366 11:00am Deep Infopolitics and Strategic Reality SMU SR 1-1
Jefferson Goolsby 231 11:30am The Distribution Revolution: A Global Recalibration of Media Production, Ownership, and Economics

SMU SR 1-1
Nathaniel Tkacz 296 12:00pm Collaboration and Conflict in Open Source Projects SMU SR 1-1
SESSION TITLE: HYPERREALITY (CHAIR: GUNALAN NADARAJAN)
Faith Denham, Jerome Joyce 91 9:30am Block H & Reality Jamming: Conflict Reporting via the FPS Game SMU SR 1-3
Chris Clarke 115 10:00am Post Appropriation SMU SR 1-3
Narayana Takacs 270 10:30am The Ecstasy of Hyperrealism SMU SR 1-3
Karen Cham 338 11:00am Reality Jamming: Beyond Complex Causality in Mediated Cultural Systems SMU SR 1-3
Rodney Berry 453 11:30am Hyper-augmented Reality: Looking at AR Through Some Old Postmodern Goggles SMU SR 1-3
Byul Shin 240 12:00pm Virtual Reality in Science Fiction Films SMU SR 1-3
SESSION TITLE: BORDER RECKONINGS, BORDER CROSSINGS 1 (CHAIR: FLORIAN SCHNEIDER)
Cym (Simone van Groenestijn) 88 9:30am No Men’s Land SMU SR 2-1
Jung-Yeon Ma 256 10:00am Over the Border SMU SR 2-1
Cecelia Cmielewski, Ilaria Vanni 326 10:30am Into the Locative: Grass Roots Cultural Production and the Digitalization of Urban Borders SMU SR 2-1
Maroussia Lévesque,
Jason Lewis
267 11:00am Lost in Transportation SMU SR 2-1
Tracey Meziane Benson 127 11:30am No Place Like Now, Now Like No Place SMU SR 2-1
SESSION TITLE: MODES OF COMMUNICATION (CHAIR: PAUL BROWN)
Nina Czegledy 105 9:30am On Translations SMU SR 2-2
Colette Tron 320 10:00am Writing, Creating and Knowledge in a Digital Medias and New Technologies Society (some problems and critics relatives to old and new languages)
SMU SR 2-2
Martha Carrer Cruz Gabriel 15 10:30am Voice in Electronic Art — From Whistle to Speech Recognition SMU SR 2-2
Alessandro Ludovico 503 11:00am Infection as Communication SMU SR 2-2
PerMagnus Lindborg 142 11:30am Particular Assembly: On the Sonification of Voice Analysis for an Interactive Installation on the Theme of Musicality in Political Speech SMU SR 2-2
Hugh Davies 294 12:00pm

Physical Facebook And User Generated Art

SMU SR 2-2
PANEL PRESENTATION
Kerstin Mey, Yvonne Spielmann, Zaki Omar,  
Ingrid Hoofd, Sean Cubitt, Wendy Hui Kyong Chun
25 9:30am - 11:30am Eastern-Western Interaction in Digital Media SMU SR 2-3
ARTIST / PROJECT PRESENTATIONS
Karla Brunet 324 9.30am Collaborative moblog and ephemeral self-portraits SMU SR 2-5
Kael Greco 505 10.00am POWERED BY Google SMU SR 2-5
Maria Lopes 470 10:30am ETHOLOGY I SMU SR 2-5
Becca Wood 351 11:00am FOREIGN BODY - The destabilisation of the body in the evolution of a digitally mediated world SMU SR 2-5
Michael Filimowicz 42 12:00pm Play and Fortune SMU SR 2-5

 

 

    26 JULY PM SESSION (2pm-5pm)

AUTHOR PAPER ID TIME TITLE VENUE/ROOM
SESSION TITLE: TRANSFORMING MEDIA (CHAIR: IRINA ARISTARKHOVA)
Janez Strehovec 164 2:00pm From Work of Art to the New Media Art as Research SMU SR 1-1
Danny Butt 428 2:30pm Creative Research and Creative Practice: Bridging Histories SMU SR 1-1
Lijia Ke 203 3:00pm Traditional Art Concept in Digitalised Era SMU SR 1-1
Daniela Alina Plewe 195 3:30pm Transactional Arts — Interaction as Transaction SMU SR 1-1
Ian Gwilt 48 4:00pm From Digital Interface to Material Artifact SMU SR 1-1
Michael Dieter 289 4:30pm Database Portraits: Visualisation and Noopolitics SMU SR 1-1
SESSION TITLE: WEARABLE MEDIA (CHAIR: MARGARET TAN)
Somaya Langley 288 2:30pm The Suspect Backpack, Terratism and Interplay: Recontextualising the Outsider in Post 9/11 Society SMU SR 1-3
Douglas Easterly, Matthew Kenyon 290 3:00pm Exploring the Metahuman through Inverse Biotelemetry SMU SR 1-3
Susan Ryan 424 4:00pm Encompassing the Body: Wearable Technology vs. the Avatar SMU SR 1-3
Rachel Zuanon 381 4:30pm Co-evolving Affective Wearable Computer SMU SR 1-3
SESSION TITLE: AUDIO-VISUAL MEDIATIONS (CHAIR: DAMIEN LOCK)
Tomas Laurenzo 186 2:00pm Low cost digital lutherie SMU SR 2-1
Andrew Doro, Lesley Flanigan 276 2:30pm Plink Jet SMU SR 2-1
Kevin McGee, Srikumar Subramanian, Pierre Martin 357 3:00pm MusicALife Composition: An alternative representation for musical notation SMU SR 2-1
Nigel Helyer 92 3:30pm The Sonic Commons; an embrace or retreat? SMU SR 2-1
Joyce Beetuan Koh,
PerMagnus Lindborg
131 4:00pm Project Time revisited: thoughts on skin therapy, urban planning and Singaporean Angst SMU SR 2-1
Russell Richards, Maurice Owen 31 4:30pm KikiT VisuoSonic Performance SMU SR 2-1
SESSION TITLE: BIO-MEDIATIONS (CHAIR: CHRISTINA NGUYEN HUNG)
Keung HUNG,
Ka Chun, Bartholomew Iu, Chun Sing Chung
221 2:00pm Insect Project: Simulation of the Crowd Behaviour of Insect/Chinese Calligraphy SMU SR 2-2
Carl Diehl 235 2:30pm Blobsquatch: In the Expanded Field SMU SR 2-2
Hide Ogawa, Yuichi Tamagawa , Taizo Zushi, Horst Hoetner 371 3:00pm Inokashira Player: The Creation of Mashup Web Media Linked with a Public Facility in the Real World SMU SR 2-2
Victoria Vesna, James Gimzewski 398 3:30pm Blue Morph: The Impending Surge of Nanotech and Human Metamorphosis SMU SR 2-2
Christina Nguyen Hung 400 4:00pm American Vectors: a project combining biomaterials, streaming media and military imagery SMU SR 2-2
Ellen K. Levy 179 4:30pm Emotional States and ‘Dreamachines’ SMU SR 2-2
PANEL PRESENTATION
Paul Thomas, Mike Phillips, Chris Speed, Shaun Murray 146 2:00pm - 4:00pm Intelligent Architecture SMU SR 2-3
ISEA2008 AIR TALK
Metahaven (Gon Zifroni) - 4:30pm - 5:00pm Exodus SMU SR 2-3
ARTIST / PROJECT PRESENTATIONS
Andres Burbano 364 2:00pm Open(Ing) Source | Art Work Presentation SMU SR 2-5
Zach Blas 217 2:30pm Queer Technologies SMU SR 2-5
Karla Brunet 500 3:00pm Mapping and Psychogeography. SMU SR 2-5
Kael Greco 506 3:30pm Minus Worlds, Lost Levels and Glitchscapes SMU SR 2-5
Schmalstieg Manuel 465 4:00pm Aether9 - Remote Realtime Storytelling SMU SR 2-5
Angelo Vermeulen 94 4:30pm Biomodd: A Living Game Computer As Social Sculpture SMU SR 2-5

 

2008, Singapore | home | site map | travel info | registration